• Владислав Пелих

Чому проектні структури управління є ефективнішими за вертикальні функціональні?

У більшості українських компаній до сьогоднішніх днів працює стара вертикальна система управління, при якій рішення приймаються грунтовно стримано та місяцями. Інформаційна турбулентність сучасного бізнесу потребує швидких проектних рішень, а не очікувань поки генеральний директор чи рада директорів зберуть усю необхідну інформацію та приймуть рішення. В сучасних підприємствах основним завданням ради директорів та генерального директора є визначення напрямків розвитку підприємства та відслідковування усіх нових технологій розвитку і їх впровадження. Натомість працівники та керівники підрозділів, працюючи у проектних групах мають забезпечувати ефективне впровадження технологій у процеси підприємства.


При вертикальній системі управління більша відповідальність покладається на керівників, які на свій страх і ризик прийматимуть рішення на своєму рівні та досягатимуть поставлених вищими керівниками результатів. Але з часом таких керівників, які здатні на себе брати ризики та відповідальність у компаніях стає все менше. Ці люди в силу своєї психофізіології з часом зневірюються у великих структурах, які обмежують креативність і нетипові рішення, та засновують свої підприємства, які успішно розвивають, залучаючи інвесторів.


За дослідженнями аналітичної служби CSSD, у більшості великих організацій серед працівників переважають люди раціонального типу, які мінімально ініціюють зміни та менш схильні до прийняття самостійних рішень без схвалення вищого керівництва. З часом такі організації поступово пригальмовують ріст і переходять до стану поступового занепаду. Сучасна молодь в силу великого потоку різноманітної інформації та великої кількості різноманітних цікавих ідей, більше відноситься до ірраціонального типу мислення. Таким чином, молодь намагається не потрапляти у великі компанії, а розпочинати свої невеликі проекти. Це ще одна з причин «вигорання кадрів» у великих компаніях.


При цьому великі зусилля компанії витрачають на тренінги з командоутворення та створення комфортних умов для працівників, але відтік персоналу однаково зростає.


Якими є ефективні підприємства сучасного світу?


Насамперед, підприємства з гнучкими алгоритмами та делегуванням повноважень у проектні групи. Проектні групи ефективно аналізують та приймають рішення і контролюють їх впровадження. Також бюджетування здійснюється за проектно-процесним методом. Такі підприємства приділяють велику увагу творчому мисленню працівників, дають розкриватись талантам і відкривають нові перспективні напрямки діяльності. Такі підприємства приділяють увагу оцінкам динаміки покращення процесів та підбору роботи під психофізіологію працівників з використанням їх сильних вроджених функцій. Люди у таких підприємствах є на першому місці і замість нудних тренінгів, на які витрачаються кошти,  яскраво розвивається самомотивація та саморозвиток працівників. Завдання ж вищого керівництва організації – це створити таку атмосферу, при якій буде максимально ефективний розвиток системи.


Успішні рішення спершу аналізуються та впроваджуються у рамках одного проекту, а згодом, якщо рішення є успішним, то переноситься на усі підрозділи та проекти підприємства. У вертикальній структурі витрати часу на прийняття рішень вимірюються мегагодинами. При цьому спершу рішення обговорюються дуже «дорогими» керівниками (дорогими у розрахунку вартості години роботи такого працівника для організації), а потім все одно ці рішення «спускаються» для перевірки в одному з підрозділів. Таким чином витрати на впровадження будь-яких рішень є значно вищими ніж в організаціях, побудованих за проектно-процесним принципом.


Всеукраїнська асоціація керівників бізнесу популяризує впровадження в українських підприємства інноваційні системи управління та пошук прихованих ресурсів підприємств для їх розвитку. За даними CSSD приховані ресурси економіки України становлять не менше 30 млрд дол США щороку. При цьому підприємства та країна продовжують залучати кредити та сплачувати відсотки замість впровадження нових технологій та систем управління.


Руслан Бельтюков – президент ГО Всеукраїнська Асоціація Керівників Бізнесу – UABL, засновник Львівської школи керівників бізнесу.


0 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі

m.chorniy@uabl.org

79032, а/с 7640

м.Львів, вул. Зелена, 109

Tel: 0671771705 

© 2019 - 2021, Холдинг інноваційного розвитку Україна. Усі права захищено. 

  • Facebook